publikuj: Opublikuj w wykop.pl Opublikuj we flaker.pl Opublikuj na OSnews.pl Opublikuj w delicious wydrukuj
12 skomentuj »

TAGI: apad , tablet , ipad

2010-11-29 09:20  |  Paweł Gazda

Testujemy tablet za 300 zł: jak wybrać, gdzie kupić i czego się spodziewać po tanim konkurencie iPada

Testujemy tablet za 300 zł: jak wybrać, gdzie kupić i czego się spodziewać po tanim konkurencie iPada

Tablet to stary termin w informatyce, jednak niedawno doczekał się małego renesansu. Nie jest to już rysik i tablica do mazania dla grafików - dzisiaj kojarzy się z urządzeniami do przeglądania Internetu, czytania e-booków i sprawdzania poczty e-mailowej. Modę na takie gadżety zapoczątkował na nowoApple ze swoim iPadem, ale iPad to dla wielu wciąż spory wydatek. Nie trzeba było jednak długo czekać na tanie „chińskie odpowiedniki". Tylko czy są one warte zachodu? Zbadaliśmy temat. Mamy nadzieję, że uda się nam w ten sposób zaoszczędzić wam pieniędzy i być może rozczarowania.

Tablety, o których mowa, bazują najczęściej na systemie Android i noszą wiele imion, ale w praktyce są to prawie zawsze te same urządzenia zapakowane w inne pudełko. Rolę przodownika, posiadającego pewnego rodzaju „markę", pełni tutaj tablet firmy Eken.

Nazwą wspólną dla wszystkich tanich tabletów jest natomiast aPad. Sprzedawcy internetowi z zasady nazywają wszystkie tablety wykorzystujące system Android właśnie jako aPad. Inne nazwy, pod którymi kryją się tablety z Androidem na pokładzie, to:

  • iRobot,
  • iPed,
  • Android Pad,
  • Mid.

Android to jednak nie jedyny system operacyjny, który jest popularny w tego typu urządzeniach. Można również nabyć tani tablet z systemem Windows CE, a nawet Windows 7. Jest to jednak wydatek nieco wyższy, niż w przypadku tego z Androidem, a dodatkowo pod względem sprzętu są to urządzenia słabsze.

 

Rys 1. Pudełko do tabletu iRobot.

 

Parametry

To, co można znaleźć w środku tabletu, zależy od fabryki, w której został on wyprodukowany. Za cechę wspólna można uznać rozmiar matrycy - w większości przypadków jest to 7 cali w panoramie, można jednak znaleźć urządzenia ośmiocalowe w proporcji 4:3 oraz o przekątnej 10,2 cali (16:9).

 

Rys 2. Siedmio calowy aPad zaraz po wyciągnięciu z pudełka.

 

Zdecydowana większość ma jednak dotykowy ekran o rozmiarach 7 cali i potrafi wyświetlać grafikę w rozdzielczości 800x480 pikseli.

Częstotliwość taktowania procesora tych urządzeń waha się w granicach 200-900 Mhz. Producentem procesorów prawie nigdy nie jest Intel czy AMD - prym wiodą tutaj VIA oraz ARM.

Tablety wyposażone są również w dysk twardy (nand flash) - najczęściej o pojemności 2 GB. Nie jest to wiele, dlatego kolejnym etapem po zakupie takiego urządzenia jest zaopatrzenie się w większy „dysk twardy", którym jest oczywiście karta pamięci.

Istotną rzeczą jest pamięć RAM. Tablety produkowane są z kostkami o pojemności 128 MB oraz 256 MB. Nie polecamy kupna tabletu z pamięcią 128 MB - różnica w komforcie pracy jest duża, odczuwalna i te kilka złotych różnicy w cenie będą się wam odbijać czkawką przez cały okres użytkowania.

 

Rys 3. Tył tabletu, czasami z logiem, czasami bez.

 

Waga takich urządzeń to niecały kilogram, ale nie jest problemem znalezienie tabletu, który z baterią waży nieco ponad pół kilograma.

Spróbujmy porównać zatem przykładowego aPada do iPada. Do porównania wybraliśmy tablet o najbardziej popularnej konfiguracji, czyli taki który można kupić za ok. 300zł na Allegro (zakładając, że zamawiamy go z Chin) oraz iPada bez 3G.

 

Tabelka. Porównanie podstawowych parametrów - aPad vs iPad.

 

Widać zatem, że urządzenie od Apple jest większe, wyświetla grafikę w wyższej rozdzielczości i posiada nieporównywalnie lepszą baterię (3 godziny w przypadku aPada udaje się osiągnąć prawie go nie dotykając, na mocnym obciążeniu czas pracy spada do godziny, a nawet mniej). Do aPada można dokupić kartę pamięci, co jest niemożliwe w przypadku iPada. Wiele aPadów posiada również kamerę – słabej jakości, ale jednak.

«poprzednia 1 2 3 4 ... 6 następna »

publikuj: Opublikuj w wykop.pl Opublikuj we flaker.pl Opublikuj na OSnews.pl Opublikuj w delicious wydrukuj
12 skomentuj »

Polecane książki

Czytaj Webhosting

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? Zapisz się na Newsletter.

Zarejestruj domenę

Sprawdź dostępność swojej domeny:

.pl: 0 zł   .com: 19.90 zł
.com.pl: 0 zł   .eu: 19.90 zł