publikuj: Opublikuj w wykop.pl Opublikuj we flaker.pl Opublikuj na OSnews.pl Opublikuj w delicious wydrukuj
53 skomentuj »

TAGI: symfony , framework , php , programowanie

2011-07-29 09:00  |  Adam Golański

Symfony 2.0: początek nowej ery dla frameworków PHP

Symfony 2.0: początek nowej ery dla frameworków PHP

Pierwsze wydanie Symfony było dla wielu webdeweloperów tym, co zatrzymało ich przy PHP. Społeczność skupiona wokół tego frameworka wyznaczała rytm, w jakim rozwijał się najpopularniejszy serwerowy język programowania dla webu. Teraz wydanie stabilnej wersji 2.0 powinno sprawić, że każdy, kto w PHP zwątpił, powinien odzyskać wiarę.

Po półtora roku od pokazania pierwszej wersji preview z linii 2.0, Fabien Potencler z zespołu deweloperów Symfony z dumą ogłasza: „po 12 wydaniach preview, 5 wersjach beta i 6 release candidate, z wielką dumą ogłaszam bezpośrednią dostępność finalnej wersji Symfony 2.0”.

Co przez ten czas udało się zrobić zespołowi 250 programistów, zaangażowanych w prace nad frameworkiem? O popularność walczyć nie było trzeba, Symfony na GitHubie jest najpopularniejszym projektem PHP. W wydaniu 2.0 postawiono na standardy, modularność i innowacje. Oto bardziej szczegółowe informacje:

  • Symfony2 zbudowano wokół specyfikacji HTTP, po czym zaadaptowano standardy PHP, takie jak PHPUnit, przestrzenie nazw czy autoloader PSR-0. Wszystko w imię interoperacyjności z innymi bibliotekami PHP.

  • Symfony2 zostało zmodularyzowane. Można je traktować nie tylko jako kompletny framework, ale także jako zestaw 21 niezależnych komponentów, mających własne repozytoria, możliwych do oddzielnego zainstalowania jako pakiety PEAR.

  • Symfony2 ma być szybkie. Nie tylko o wydajność frameworka chodzi – wykorzystanie standardów HTTP i ESI ma pozwolić na przyspieszenie aplikacji. „Uczyń swoją aplikację tak dynamiczną jak chcesz, i wciąż ciesz się buforowaniem HTTP. A jeśli stać cię na instalację odwrotnego proxy, takiego jak Varnish, to wydajność twojej aplikacji będzie niewiarygodna” – pisze Potencler.

  • Symfony2 ułatwi debugowanie aplikacji. Pomogą w tym Web Debug Toolbar (ulepszona wersja znanego toolbara z pierwszego Symfony) i Profiler, który pozwala na ustalenie, co dzieje się „za kurtyną” w razie wystąpienia problemów.

  • Symfony2 jest bezpieczniejsze. Z komponentem Security dostajesz wszystkie narzędzia potrzebne do zabezpieczenia aplikacji, od prostych systemów logowania do obsługi certyfikatów, z mechanizmami ochrony bazującymi na czasie. Na dodatek cała baza kodu została sprawdzona przez znanych speców od bezpieczeństwa aplikacji webowych, ludzi z SektionEins.

  • Symfony2 stawia na pakiety. Pakiet (bundle) to katalog zawierający zestaw plików (PHP, HTML, JavaScript, obrazki itd.), które implementują pojedynczą funkcję – np. bloga, galerię czy forum. Pakiety takie można swobodnie współdzielić pomiędzy projektami lub niezależnie publikować.

  • Symfony2 jest łatwe w konfiguracji. Wszystko jest dostarczane w formie dystrybucji, czyli prekonfigurowanych projektów Symfony2 z zestawem pakietów i sensownymi ustawieniami. Edycja Standard zawiera dodatkowo webowy konfigurator, z którym instalacja i konfiguracja nowego projektu Symfony2 będzie niezwykle szybka i łatwa.

Dokumentacja projektu dostęþna jest tutaj, a jeśli chcecie zrobić sobie szybką wycieczkę po funkcjonalnościach, to kliknijcie tutaj. Pobrać wersję Standard Edition możecie ze strony symfony.com/download, a jeśli już bawiliście się kiedyś Symfony, to koniecznie zapoznajcie się z tekstem, wyjaśniającym różnice poiędzy Symfony2 a symfony1.

Jeśli zaś macie już pierwsze wrażenia z wykorzystania tego eleganckiego frameworka nowej generacji, podzielcie się nimi z nami w komentarzach!

źródło: symfony.com

publikuj: Opublikuj w wykop.pl Opublikuj we flaker.pl Opublikuj na OSnews.pl Opublikuj w delicious wydrukuj
53 skomentuj »

Polecane książki

Czytaj Webhosting

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? Zapisz się na Newsletter.

Zarejestruj domenę

Sprawdź dostępność swojej domeny:

.pl: 0 zł   .com: 19.90 zł
.com.pl: 0 zł   .eu: 19.90 zł