publikuj: Opublikuj w wykop.pl Opublikuj we flaker.pl Opublikuj na OSnews.pl Opublikuj w delicious wydrukuj
3 skomentuj »

TAGI: minimalizm , google , wyszukiwarka , strona startowa

2009-12-03 08:44  |  Adam Golański

Strona startowa Google: teraz mniej to więcej

Strona startowa Google: teraz mniej to więcej

„Dla większości ludzi, którzy trafiają na stronę Google'a, chodzi o wyszukiwanie – i to proste, minimalistyczne podejście daje im to, czego szukają w pierwszym rzędzie” – tak gigant z Mountain View uzasadnia nową wersję swojej strony Google.com (a także narodowych wariantów).

Strona startowa Google: teraz mniej to więcejLogo, pasek wyszukiwania, dwa przyciski – i krótka chwila oczekiwania na wyłonienie się kolejnych elementów. To jest wszystko, czego potrzeba obecnie największej internetowej wyszukiwarce. Wiele osób myślało, że to po prostu kolejny eksperyment, ale nie, Google potwierdziło, że tak teraz będzie wyglądał interfejs usługi Search.

Minimalistyczny start z Google.

Zgodnie z tym, co twierdzą projektanci, przetestowano dziesięć wariantów witryny. Niektóre z nich były jeszcze bardziej minimalistyczne – nie miały nawet przycisków (te czyniły użytkowników najbardziej nieszczęśliwymi), inne zawierały zdumiewające użytkowników napisy, typu „This space intentionally left blank”, najbardziej zaś okrutna okazała się wersja, zawierająca tylko kod kreskowy i pasek wyszukiwania – przy którym kapitulowała już większość testowanych użytkowników.

Wszystkie te wersje testowano względem różnych kryteriów – i większość nie została przyjęta zbyt dobrze. Tylko wprowadzony dzisiaj interfejs doczekał się pozytywnych lub przynajmniej neutralnych ocen w we wszystkich kategoriach, za wyjątkiem jednej: czasu wykonania pierwszego działania. To nieco przystopowało decydentów z Google, jak bowiem można uruchamiać coś, co spowolni użytkowników?

Okazało się jednak, że spowolnienie to jest spowodowane wyłącznie reakcją na nieznane. Po kilku pierwszych użyciach, testowana grupa dorównała w szybkości reakcji grupie kontrolnej. Zlikwidowane zaś całego linkowego bałaganu, który w ostatnich latach zaczął zaśmiecać stronę główną wyszukiwarki, nadaje jej pewnej świeżości, potrzebnej w sytuacji, gdy konkurencja próbuje się licytować na zintegrowane w jej wyszukiwarce funkcjonalności.

Źródło: googleblog.blogspot.com

publikuj: Opublikuj w wykop.pl Opublikuj we flaker.pl Opublikuj na OSnews.pl Opublikuj w delicious wydrukuj
3 skomentuj »

Polecane książki

Czytaj Webhosting

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? Zapisz się na Newsletter.

Zarejestruj domenę

Sprawdź dostępność swojej domeny:

.pl: 0 zł   .com: 19.90 zł
.com.pl: 0 zł   .eu: 19.90 zł