publikuj: Opublikuj w wykop.pl Opublikuj we flaker.pl Opublikuj na OSnews.pl Opublikuj w delicious wydrukuj
skomentuj »

TAGI: ipv6 , ipv4 , polska , plix

2008-08-22 08:45  |  Adam Golański

Punkt wymiany ruchu międzyoperatorskiego PLIX uruchamia obsługę IPv6

Punkt wymiany ruchu międzyoperatorskiego PLIX uruchamia obsługę IPv6

Coś drgnęło w sprawie polskiego IPv6. Jak donosi Drixter's blog, PLIX – czyli jedyny neutralny, komercyjny węzeł wymiany ruchu IP – uruchomił wczoraj obsługę IPv6.

Jak można przeczytać w oficjalnym komunikacie firmy, „zakończyliśmy testy obsługi IPv6 w PLIXie. Każdy uczestnik może otrzymać adresacje oraz wymieniać się ruchem IPv6 z innymi uczestnikami PLIX. Jako usługę dodatkową uruchomiliśmy Route Server działający analogicznie jak dotychczasowe Route Servery”.

Oznacza to, że operatorzy i przedsiębiorcy telekomunikacyjni nie będą już mogli się tłumaczyć, iż nie ma sensu wdrażać IPv6 w ich sieci, „bo do nikogo innego się z tym protokołem nie można podłączyć”. PLIX, obok węzłów Warszawski IX i Łódzki IX, jest jednym z trzech największych punktów wymiany ruchu międzyoperatorskiego, przez który przechodzi około 30% całościowego ruchu operatorów korzystających z węzła – około 25 Gb/s.

Zainteresowani uruchomieniem wymiany IPv6 powinni wysłać informację na adres ipv6@pl-ix.pl.

Teraz przyszłość wdrożenia nowego protokołu internetowego w Polsce jest w rękach Telekomunikacji Polskiej – jeśli zrobi to nasz krajowy monopolista (udostępniając IPv6 w Neostradzie i DSL), pozostali gracze na rynku nie będą mieli wyjścia i zrobią to samo. A czasu jest coraz mniej – do wyczerpania puli wolnych adresów IPv4 (zakładając obecną dynamikę wzrostu liczby sprzedanych adresów) pozostało 878 dni [stan na 21 sierpnia 2008 roku].

źródło: Drixter.e-utp.net

publikuj: Opublikuj w wykop.pl Opublikuj we flaker.pl Opublikuj na OSnews.pl Opublikuj w delicious wydrukuj
skomentuj »

Polecane książki

Czytaj Webhosting

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? Zapisz się na Newsletter.

Zarejestruj domenę

Sprawdź dostępność swojej domeny:

.pl: 0 zł   .com: 19.90 zł
.com.pl: 0 zł   .eu: 19.90 zł