publikuj: Opublikuj w wykop.pl Opublikuj we flaker.pl Opublikuj na OSnews.pl Opublikuj w delicious wydrukuj
skomentuj »

TAGI: album internetowy , fotografia , google , picasa , picasa web albums , web 2.0 , zdjęcie , publikowanie zdjęć

2008-06-09 09:55  |  Artur Pęczak

Publikujemy zdjęcia w Picasa Web Albums

Publikujemy zdjęcia w Picasa Web Albums

Twórz i dziel się. To podstawowe hasło Web 2.0 znalazło swoje odbicie także w wypadku serwisów przeznaczonych do publikacji zdjęć. Dominujący do tej pory Flickr doczekał się potężnego konkurenta – jest nim Picasa Web Albums.

Google zna się na Internecie. Google wie, jak łączyć zwykłe programy z usługami internetowymi. Google doskonale trafia w potrzeby zwykłych użytkowników. I w końcu Google wie, gdzie zainwestować. Przejęcie w roku 2004 firmy Lifescape wraz z programem Picasa otworzyło internetowemu gigantowi drogę do podboju sieciowej fotografii cyfrowej.

Przygoda Google’a z fotografią internetową zaczęła się od Picasy – samodzielnej przeglądarki i edytora plików graficznych. Wraz z tym zakupem Google zmieniło sposób licencjonowania programu i postawiło na jego rozwój. Odpłatna do tej pory Picasa została udostępniona za darmo, a Google wniosło do programu nową funkcjonalność (o czym za chwilę). Prawdziwy przełom stanowiło jednak uruchomienie w połowie 2006 roku mocno związanego z Picasą serwisu Picasa Web Albums.

Albumy internetowe

Picasa Web Albums jest typowym albumem internetowym, służącym do przechowywania i udostępniania innym fotografii cyfrowych. To jedna z bardziej znanych i używanych usług Google'a, obok wyszukiwarki, Gmaila, Bloggera i Dokumentów Google. Zgodnie z prowadzoną przez Google'a polityką dostęp do Picasa Web Albums odbywa się przez Konto Google wykorzystywane także do logowania się do innych usług. Jeżeli nigdy nie korzystałeś z usług Google’a, musisz się zarejestrować na stronie https://www.google.com/accounts/NewAccount. W przeciwnym wypadku wystarczy użyć swojego identyfikatora i hasła do Google'a.

W chwili pisania tego artykułu (maj 2008) w ramach Picasa Web Albums każdy otrzymuje gigabajt przestrzeni dyskowej na swoje zdjęcia. Łatwo policzyć, że zmieści się tutaj co najmniej kilkaset fotografii o standardowej rozdzielczości. Z kolei rozmiar pojedynczego zdjęcia, które można przesłać do albumu, to aż 20 MB, w jednym albumie zgromadzimy natomiast do 500 fotografii. Za 20 dolarów rocznie możemy zwiększyć dostępną przestrzeń do 10 GB lub... do 40, 150 i 400 GB za odpowiednio 75, 250 i 500 dolarów. Co ciekawe, wykupiona przestrzeń jest dzielona także między Gmaila, przez co nigdy nie zabraknie Ci miejsca na Twoje e-maile, pliki i fotografie.

 

Zwiekszenie_przestrzeni_dyskowej _w_systemie_Google’a

Za niewielką opłatą możemy zwiększyć dostępną przestrzeń w serwisach oferowanych przez Google’a – w tym dla plików w Picasa Web Albums.

 

Do Sieci z grafiką

W Picasa Web Albums fotografie mogą być publikowane na kilka sposobów. Pierwszym i podstawowym jest publikacja za pomocą interfejsu WWW. Po zalogowaniu się do serwisu tworzymy nowy album, po czym z poziomu przeglądarki przesyłamy fotki do Google’a. Jest to bez wątpienia najprostsza metoda na przygotowanie własnego albumu, choć niekoniecznie najwygodniejsza – m.in. ze względu na to, że dość kłopotliwe jest dodawanie większej liczby zdjęć. Jednorazowo prześlemy w ten sposób do pięciu zdjęć. O innych sposobach publikowania zdjęć za chwilę.

Picasa Web Albums może być uruchamiany z poziomu systemu Windows, Macintosh i Linux wraz z przeglądarką Internet Explorer 6.0, Mozilla Firefox 1.0, Safari 1.3 oraz ich nowszymi wersjami. Interfejs Picasa Web Albums został przetłumaczony na 38 języków, w tym na polski.

 

Interfejs_Picasa_Web_Album

 

Interfejs_Picasa_Web_Album

 

Interfejs_Picasa_Web_Album

Interfejs użytkownika systemu Picasa Web Albums jest czytelny i łatwy w obsłudze. Co ważne, został on przetłumaczony na 38 języków.

 

Tworzenie nowego albumu rozpoczynamy od kliknięcia w Picasa Web Albums przycisku Prześlij zdjęcia. Wprowadzamy tytuł nowego albumu, datę jego utworzenia (lub lepiej datę zrobienia zdjęć) oraz opcjonalny opis. Dzięki integracji z serwisem Google Maps możliwe jest powiązanie miejsca wykonania fotografii z lokalizacją geograficzną. Na koniec deklarujemy, czy album ma być dostępny dla wszystkich (Publiczny, domyślnie) czy tylko dla wybranych osób (opcja: Brak w katalogu). Kolejny etap to wybór zdjęć do przesłania. Za pomocą przycisku Przeglądaj dodajemy pliki z dysku twardego komputera i klikamy Rozpocznij przesyłanie.

 

Tworzenie_albumu_Picasa

 

Przesylanie_zdjec_Picasa

Tworzenie albumu zdjęć w Picasa Web Albums nie jest trudne. Wystarczy kilka kliknięć myszką.

 

Jeżeli wybraliśmy opcję publicznego udostępniania albumu, będzie on widoczny na stronie http://picasaweb.google.com/nasz_login. Wystarczy przekazać ten adres naszym znajomym. Dostęp do przeglądania albumu nie wymaga rejestracji w Google'u ani instalacji żadnych programów. Warto także pamiętać, że publiczny album zostanie uwzględniony także w serwisie wyszukiwawczym Google’a, o ile nie zadecydujemy inaczej w ustawieniach Picasa Web Albums (opcja: Pozwól na wyszukiwanie moich albumów ogólnodostępnych). W wypadku albumów prywatnych możemy skorzystać z opcji Udostępnij album. Jej działanie polega na wysłaniu zaufanym osobom zaproszenia w postaci wiadomości e-mailowej. Znajdzie się w nim specjalnie spreparowany odnośnik umożliwiający obejrzenie albumu. Warto też wiedzieć, że w podobny sposób udostępnimy innym osobom również pojedyncze zdjęcia, opcja wysyłania zaproszeń jest natomiast dostępna także dla albumów publicznych.

 

Zaproszenia_Picasa

 

Webalbum_Picasa

Aby znajomy mogli oglądać udostępnione przez nas zdjęcia, wystarczy podać im link do naszej strony. Album można też uczynić ogólnodostępnym.

 

Inne funkcje albumu

Każde zdjęcie może zostać wzbogacone o dodatkowe informacje. Służą do tego pola Dodaj podpis oraz Dodaj komentarz. Funkcja lokalizacji zdjęć umożliwia przypisanie miejsca wykonania fotografii dla każdego z nich z osobna, w celu ich późniejszego przeglądania w widoku mapy Google'a. Z kolei mechanizm tagowania pozwala na przypisanie zdjęciom słów kluczowych, które ułatwią odnalezienie ich w przyszłości.

 

Edycja_opisu_zdjecia_Picasa

 

Edycja_opisu_mapy_Picasa

Zdjęcia w Picasa Web Albums mogą zostać wzbogacone o komentarze, a także da się je przypisać do danego miejsca na mapie.

 

Autor galerii może uporządkować zdjęcia wchodzące w jej skład. Czynność ta polega na posortowaniu fotografii według nazwy, daty lub innego przyjętego kryterium. Przeglądanie albumu ułatwia funkcja pokazu slajdów. Zdjęcia wyświetlane w przeglądarce są automatycznie dopasowywane do dostępnej na ekranie przestrzeni. Za pomocą odpowiednich przycisków można je powiększać, pobrać na dysk oraz uzyskać dodatkowe informacje na ich temat – np. datę wykonania, rozdzielczość, rozmiar, parametry ekspozycji itp.

Spośród pozostałych funkcji Picasa Web Albums na uwagę zasługuje mechanizm wyszukiwania zdjęć innych użytkowników. Udostępnione publicznie albumy są automatycznie włączane do wyszukiwarki grafik Google'a.

 

Mechanizm_wyszukiwania_zdjec_Picasa

Mechanizm wyszukiwania zdjęć innych użytkowników w Picasa Web Albums.

 

«poprzednia 1 2 następna »

publikuj: Opublikuj w wykop.pl Opublikuj we flaker.pl Opublikuj na OSnews.pl Opublikuj w delicious wydrukuj
skomentuj »

Polecane książki

Czytaj Webhosting

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? Zapisz się na Newsletter.

Zarejestruj domenę

Sprawdź dostępność swojej domeny:

.pl: 0 zł   .com: 19.90 zł
.com.pl: 0 zł   .eu: 19.90 zł