publikuj: Opublikuj w wykop.pl Opublikuj we flaker.pl Opublikuj na OSnews.pl Opublikuj w delicious wydrukuj
13 skomentuj »

2010-04-07 11:02:35, dodał mlodszy

Pobieraczek.pl złamał prawo. Jest decyzja UOKiK

Co czwarty Polak sprawdza codziennie pocztę elektroniczną, co trzeci słucha radia w sieci, co piąty przyznaje, że ściągał programy, muzykę czy filmy*. Bez względu na to jak spędzamy czas w Internecie, powinniśmy znać swoje prawa, a przedsiębiorcy muszą je respektować.

Oznacza to, że konsument powinien za każdym razem zapoznać się z regulaminem usługi, a sprzedawca rzetelnie informować m.in. o jej cenie. Nie w każdym przypadku obowiązki te są przestrzegane.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydała właśnie decyzję, w której zakwestionowała praktyki portalu pobieraczek.pl, umożliwiającego pobieranie różnych plików. Postępowanie przeciwko właścicielom serwisu – spółce Eller Service z Gdańska – zostało wszczęte w październiku 2009 roku.

Podstawą były liczne skargi konsumentów, którzy skorzystali z usług serwisu skuszeni hasłami sugerującymi, że usługa nic nie kosztuje: 10 dni pobierania za darmo; Tak, chcę testować przez 10 dni. Z informacji, które zebrał Urząd w trakcie postępowania wynika, że internauta, który chciał pobrać pliki musiał najpierw zarejestrować się na portalu, podając imię, nazwisko, adres zamieszkania, datę urodzenia, e-mail. Warunkiem była również akceptacja regulaminu.

W toku postępowania okazało się, że dzień rejestracji był jednocześnie pierwszym dniem obowiązywania odpłatnej umowy, która zawierana była nawet na rok. Ponadto opłata naliczana była już od pierwszego dnia, a nie jak sugerowały hasła reklamowe dopiero po 10 dniach.

Zdaniem Urzędu taka praktyka jest nieuczciwa i wprowadza konsumentów w błąd. Wielu z nich na podstawie haseł reklamowych i informacji na stronie internetowej portalu mogło sądzić, że usługa jest bezpłatna w ciągu 10 dni od zawarcia umowy. W związku z tym konsumenci mogli zdecydować się na usługę, czego nie zrobiliby, gdyby nie zostali wprowadzeni w błąd.

Prezes UOKiK uznała, że właściciele portalu – spółka Eller Service – naruszyli zbiorowe interesy konsumentów i nałożyła na nich karę w wysokości 239 140 zł. Spółka musi zmienić zakwestionowany sposób informowania o usługach oraz publikować przez 6 miesięcy na swoim portalu treść decyzji.

Ponadto, zdaniem UOKiK, by skutecznie w tym wypadku chronić konsumentów niezbędne było nadanie niektórym punktom decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że spółka musi zmienić praktykę oraz poinformować o tym konsumentów zaraz po otrzymaniu decyzji, nawet jeśli skorzysta z drogi odwoławczej. (Od każdej decyzji Prezes UOKiK przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów).

Jednocześnie podkreślamy, że każdy poszkodowany przez portal konsument będzie mógł dochodzić swoich praw indywidualnie. Decyzja Prezes UOKiK nakazuje przedsiębiorcy zmianę praktyki niezgodnej z prawem, nie rozwiąże natomiast automatycznie problemów internautów, którzy zawarli umowy z portalem.

Komentarz Ireneusza Lejczaka, przedstawiciela serwisu Pobieraczek.plWspólnicy spółki Eller Service postanowili, iż decyzję UOKIK należy poddać kontroli sądowej, gdyż jest ona obarczona błędami merytorycznymi oraz została wydana w oparciu o wadliwie zebrany materiał dowodowy. W trakcie postępowania wspólnicy zostali pozbawieni możliwości ustosunkowania się co do dowodów stanowiących podstawę rozstrzygnięcia organu antymonopolowego.

W swoim rozstrzygnięciu prezes UOKIK pominęła fakt, iż każdy użytkownik rejestrujący się w serwisie Pobieraczek.pl otrzymuje możliwość bezpłatnego wykorzystania pakietu danych w wielkości 1GB.

 

Wszelkie opłaty, które są pobierane od użytkowników, dotyczą tylko i wyłącznie pakietu danych możliwego do wykorzystania niezależnie od pakietu dostępnego w trakcie 10 dniowego okresu testowego.

Zastanawiający jest fakt, iż zgodnie z treścią decyzji, do UOKIK wpłynęły 232 skargi konsumenckie związane z działalnością serwisu, podczas gdy dotychczasowe komunikaty prasowe wskazywały na liczbę około 30 tysiącach skarg. Intrygujące jest również inne zawarte w treści decyzji stwierdzenie, zgodnie z którym pobieranie filmów i piosenek z internetu zwyczajowo odbywa się za darmo. Stanowisko takie nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Podkreślić należy, iż wydana decyzja odnosi się jedynie do formy reklamy stosowanej przez przedsiębiorcę i w żadnym wypadku nie zwalnia użytkowników serwisu z obowiązku uiszczenia opłaty za zamówioną usługę. Niezależnie od formy przekazu reklamowego, podstawowym obowiązkiem każdego konsument jest zapoznanie się z treścią zawieranej umowy.Źródło: UOKiK
publikuj: Opublikuj w wykop.pl Opublikuj we flaker.pl Opublikuj na OSnews.pl Opublikuj w delicious wydrukuj
13 skomentuj »

Polecane książki

Czytaj Webhosting

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? Zapisz się na Newsletter.

Zarejestruj domenę

Sprawdź dostępność swojej domeny:

.pl: 0 zł   .com: 19.90 zł
.com.pl: 0 zł   .eu: 19.90 zł