publikuj: Opublikuj w wykop.pl Opublikuj we flaker.pl Opublikuj na OSnews.pl Opublikuj w delicious wydrukuj
1025 skomentuj »

TAGI: pobieraczek.pl , usenet , piractwo , oszustwo , polska , pobieranie

2009-08-24 12:14  |  Wojciech Wowra

Pobieraczek.pl pozwie internautów, którzy nie chcą płacić abonamentu

Pobieraczek.pl pozwie internautów, którzy nie chcą płacić abonamentu

90% użytkowników korzystających z domyślnego, płatnego pakietu w bramkach usenetowych Pobieraczek.pl i Pobieraczek.com płaci abonament. Pozostałe 10% uchyla się. Wobec nich właściciel serwisów podejmie kroki prawne.

Koniec Pobieraczka może już być bliski: Sąd podtrzymał decyzję UOKiK w sprawie spółki Eller Service, operatora serwisu. Już niebawem pozew zbiorowy?

Pobieraczek zaoferował użytkownikom możliwość bezpłatnego pobierania plików z zasobów binarnych grup Usenetu. Z witryny można było korzystać za darmo przez 10 dni. Problem pojawił się wtedy, gdy osoby, które nie zdecydowały się na zapłacenie abonamentu zaczęły otrzymywać wezwania do zapłaty. Okazało się, że już sama akceptacja regulaminu jest interpretowana jako zamówienie usługi.

Administrator witryn, firma Eller Service, grozi teraz pozwami sądowymi osobom, które nie wyrejestrowały się z Pobieraczka przed upływem 10-dniowego okresu testowego. „Internauci z kolei zarzucają firmie celowe wprowadzanie w błąd. Skargi na zachowanie właścicieli trafiły nawet do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów” - podaje Internet Standard.

UOKiK wszczął już postępowanie wyjaśniające. Eller Service traktuje to jak element „nagonki” na firmę. Jej prawnik Ireneusz Lejczak powiedział: „Z ubolewaniem muszę stwierdzić, iż media nastawione są raczej na szukanie sensacji, a nie na dostrzeganie prawdziwych problemów. Nie ukrywam, iż działalność serwisu ujawniła pewien problem – polegający na tym, iż część użytkowników nie czyta regulaminu przed jego akceptacją”.

Użytkownicy sądzili, że jeśli nie zapłacą ich konta zostaną skasowane automatycznie po 10 dniach. Tak jest na przykład we wszystkich szanujących się firmach hostingowych. Konto zakłada się na dwa tygodnie, klient otrzymuje fakturę pro forma. Jeśli nie opłaci abonamentu profil jest kasowany, a umowa rozwiązywana bez konsekwencji. Oszczędza to kłopotów obu stronom.

W tym wypadku okazało się, że jest odwrotnie – aby nie zostać obciążonym abonamentem, trzeba się wyrejestrować. „Dziwi fakt, iż promocja testowania usługi przez 10 dni za darmo uważana jest przez media za niedozwoloną praktykę, podczas gdy reklamy 50% soku gratis [czy] trzech miesięcy telewizji cyfrowej za darmo (…) nie wywołują już żadnych zastrzeżeń” – powiedział Lejczak.

«poprzednia 1 2 następna »

publikuj: Opublikuj w wykop.pl Opublikuj we flaker.pl Opublikuj na OSnews.pl Opublikuj w delicious wydrukuj
1025 skomentuj »

Polecane książki

Czytaj Webhosting

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? Zapisz się na Newsletter.

Zarejestruj domenę

Sprawdź dostępność swojej domeny:

.pl: 0 zł   .com: 19.90 zł
.com.pl: 0 zł   .eu: 19.90 zł