publikuj: Opublikuj w wykop.pl Opublikuj we flaker.pl Opublikuj na OSnews.pl Opublikuj w delicious wydrukuj
4 skomentuj »

TAGI: newsblur , rss , python , aplikacje webowe

2010-08-24 10:30  |  Adam Golański

NewsBlur: rewelacyjna alternatywa dla Czytnika Google

NewsBlur: rewelacyjna alternatywa dla Czytnika Google

O aplikacjach webowych Google'a można śmiało powiedzieć, że nie są złe. Nie są jednak aż tak dobre, jak mogłyby być. Widać to wyraźnie, gdy zestawi się je z alternatywnymi projektami, rozwijanymi przez znacznie mniejsze zespoły, takimi choćby jak pakiet biurowy Zoho. Jeszcze wyraźniej to widać w wypadku Czytnika Google (Readera), gdy zestawimy go z NewsBlurem, przełomowym czytnikiem RSS, który działając w przeglądarce jako webowa aplikacja, oferuje niezwykłą szybkość, inteligentne filtrowanie i bardzo przyjemny interfejs użytkownika.

NewsBlur jest opensource'owym projektem, tworzonym w języku Python i frameworku Django przez utalentowanego programistę Samuela Claya. Prace nad projektem trwają już 15 miesięcy – wczoraj jednak doszło w nim do niezwykłego przełomu, jeśli chodzi o wydajność. Dotychczasowy backend, wykorzystujący bazę danych PostgreSQL, został zastąpiony nowym backendem, wykorzystującym projekt MongoDB – specjalną, zorientowaną na dokumenty bazę, pomostowe rozwiązanie pomiędzy modnymi ostatnio noSQL-owymi magazynami danych, a klasycznymi relacyjnymi bazami. Efekt jest niesamowity – webowa aplikacja przyspieszyła od dwóch do szesnastu razy.

Kod NewsBlura można znaleźć w serwisie GitHub (niestety niemal bez dokumentacji). Samodzielne uruchomienie projektu byłoby jednak dla większości osób bardzo trudne. Jednak na szczęście aplikacja jest dostępna bezpośrednio z poziomu swojej witryny WWW – założenie konta nie wymaga żadnych potwierdzeń, NewsBlur można się też zalogować naszymi danymi z Google.

Interfejs NewsBlura w przeglądarce Chrome.

W tym ostatnim wypadku uzyskamy możliwość przeniesienia naszych kanałów z Czytnika Google, co sprawia, że przejście na NewsBlura jest całkowicie bezproblemowe. Osoby korzystające z desktopowych czytników RSS mogą też, zamiast męczyć się z ręcznym dodawaniem poszczególnych kanałów, wgrać standardowy schemat OPML, wyeksportowany ze swojej aplikacji.

Prawdziwą atrakcją NewsBlura mają być jednak mechanizmy sztucznej inteligencji, dzięki którym możemy wytrenować czytnik do prezentowania nam tylko interesujących nas historii. Trudno powiedzieć jak to działa w praktyce – sąd w tej sprawie wymagałby długotrwałego użytkowania, ale biorąc pod uwagę reputację autora, można sądzić, że system inteligentnych filtrów nie jest tu tylko kosmetycznym dodatkiem.

Uwagę zwraca też staranność wykonania interfejsu użytkownika – operacje na kanałach są bardzo proste, a każde ze źródeł RSS możemy oglądać w trzech trybach – pełnej strony WWW, podglądu kanału i podglądu treści. Możemy też wygodnie nawigować pomiędzy poszczególnymi wpisami, wybierać opcje pokazywania wyłącznie nieprzeczytanych i zarządzać, a nawet sprawdzać statystyki popularności danych kanałów.

Użytkownicy iPhone'a powinni docenić istnienie specjalnej wersji mobilnej dla ich telefonu. W przyszłości aplikacja zostanie wzbogacona o wyszukiwarkę i mechanizm wykrywania nowych kanałów RSS.

Źródłó: newsblur.com

publikuj: Opublikuj w wykop.pl Opublikuj we flaker.pl Opublikuj na OSnews.pl Opublikuj w delicious wydrukuj
4 skomentuj »

Polecane książki

Czytaj Webhosting

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? Zapisz się na Newsletter.

Zarejestruj domenę

Sprawdź dostępność swojej domeny:

.pl: 0 zł   .com: 19.90 zł
.com.pl: 0 zł   .eu: 19.90 zł