publikuj: Opublikuj w wykop.pl Opublikuj we flaker.pl Opublikuj na OSnews.pl Opublikuj w delicious wydrukuj
8 skomentuj »

TAGI: internet explorer , aktualizacja , ie6 , ie7 , ie8 , ie9 , microsoft

2011-12-16 09:00  |  Adam Golański

Koniec Internet Explorera 6 i 7: Microsoft wymusi automatyczną aktualizację swojej przeglądarki

Koniec Internet Explorera 6 i 7: Microsoft wymusi automatyczną aktualizację swojej przeglądarki

Na tę chwilę czekały rzesze webmasterów. Microsoft ogłosił, że w przyszłym roku rozpocznie praktykę automatycznych aktualizacji Internet Explorera do najnowszej możliwej do zainstalowania na danym systemie wersji. Czy wreszcie z Sieci wygnane zostaną nieumarłe browsery?

Oczywiście w ramach automatycznych aktualizacji zawsze można było otrzymać poprawki bezpieczeństwa do Internet Explorera. Jednak przejście pomiędzy kolejnymi wersjami tej przeglądarki zawsze wiązało się z koniecznością ręcznego klikania. Choć brzmieć to może niewiarygodnie, to wystarczyło, by powstrzymać wielu użytkowników przed porzuceniem IE6 czy IE7.

Od przyszłego roku aktualizacje Internet Explorera będą odbywały się niczym w Chrome czy (niebawem) w Firefoksie. Przez kanał Windows Update użytkownik otrzyma najnowszą dostępną dla jego systemu Windows wersję przeglądarki. Dla Windows XP oznacza to anachronicznego Internet Explorera 8, a użytkownicy Visty i Windows 7 dostaną Internet Explorera 9. Co z Internet Explorerem 10? Ten może być zarezerwowany tylko dla Windows 8.

Aktualizacje niczego nie zmienią w ustawieniach użytkownika. Jego wybór wyszukiwarki ma zostać zachowany, tak że nie powtórzy się sytuacja, w której „siłowo” użytkownikom IE zmieniono wyszukiwarkę na Binga.

Ryan Gavin, dyrektor Internet Explorera, wskazuje na radosne konsekwencje takiej decyzji. Zwiększy się bezpieczeństwo systemów z rodziny Windows, uwolnionych od zagrożeń związanych z przestarzałymi przeglądarkami, programiści będą mogli wreszcie śmiało zacząć budować witryny i aplikacje za pomocą nowoczesnych technologii, a użytkownicy Internet Explorera w pełni wreszcie doświadczą Pięknego WWW.

Gavin miałby rację, gdyby nie to, że jej nie ma – ponad jedna trzecia internautów, korzystających wciąż z Windows XP, nie będzie miała dostępu do nowoczesnej przeglądarki. Trudno uznać IE8, które jako tako radzi sobie z CSS 2.1 i ma żałośnie powolny engine skryptowy, za browser nowoczesny. Gavin zapomina też o tych wszystkich nieszczęśnikach, zmuszonych do korzystania z IE6 czy IE7 na zamkniętych przez firmowych administratorów desktopach. Dla nich aktualizacji nie będzie – Microsoft, dbając o potrzeby biznesu, zapowiedział wydanie narzędzi blokujących automatyczne aktualizacje IE w firmowych sieciach.

Na szczęście takim internautom pozostaje Google Chrome Frame, które instalować można nawet bez uprawnień administracyjnych.

Cała reszta może czekać na aktualizacje. Zacznie się od użytkowników w Australii i Brazylii, potem przyjdzie czas na kolejne kraje. W Polsce z IE7 korzysta wciąż ponad 3% użytkowników, z IE6 nieco ponad 1%. IE8, czyli nowy IE6, na zawsze przywiązany do nieśmiertelnego Windows XP, to wybór niespełna 15% internautów.

źródło: windowsteamblog.com/ie/b/ie, ranking.pl

publikuj: Opublikuj w wykop.pl Opublikuj we flaker.pl Opublikuj na OSnews.pl Opublikuj w delicious wydrukuj
8 skomentuj »

Polecane książki

Czytaj Webhosting

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? Zapisz się na Newsletter.

Zarejestruj domenę

Sprawdź dostępność swojej domeny:

.pl: 0 zł   .com: 19.90 zł
.com.pl: 0 zł   .eu: 19.90 zł