publikuj: Opublikuj w wykop.pl Opublikuj we flaker.pl Opublikuj na OSnews.pl Opublikuj w delicious wydrukuj
skomentuj »

TAGI: ethernet , windows , udostępnianie , router , kabel

2009-12-03 13:57  |  Wojciech Wowra

Jak połączyć dwa komputery z Windows bez udziału routera?

Jak połączyć dwa komputery z Windows bez udziału routera?

Połączenie dwóch komputerów PC znajdujących się w jednym lokalu przynosi wiele korzyści. Umożliwia współużytkowanie jednego łącza internetowego, a także szybkie przesyłanie między komputerami zdjęć, muzyki i filmów. Można to zrobić bardzo niskim kosztem.

Zakup routera nie jest bowiem wymagany. Wystarczy zaopatrzyć się w krosowany kabel sieciowy oraz (opcjonalnie) dwie przejściówki. Pierwsza jest konieczna wtedy, gdy użytkownik ma do dyspozycji zwykły przewód Ethernet i chce uzyskać połączenie bezpośrednie (tak zwany adapter crossover). Druga jest potrzebna osobom posiadającym komputery bez kart sieciowych (adapter USB-Ethernet).

W praktyce wszystkie zakupione w ostatnich latach komputery PC mają zintegrowane karty sieciowe. Dotyczy to zarówno desktopów, jak i laptopów. Same krosowane kable są powszechnie dostępne w sklepach komputerowych. Sprzedawcy trzeba powiedzieć, jakiego typu przewodu się poszukuje. Te umożliwiające bezpośrednie połączenia między komputerami różnią się wewnętrzną konstrukcją.

Zanim maszyny zostaną połączone, trzeba upewnić się, że należą do tej samej grupy roboczej. W Windows XP można to sprawdzić we Właściwościach systemu. W Windows Vista i Windows 7 należy przejść do Panelu sterowania i wpisać w pole wyszukiwania Grupa robocza. Potem wybrać Zmień nazwę grupy roboczej.

Następnie wystarczy włożyć końcówki kabla do kart sieciowych w obu maszynach. W praktyce Windows powinien rozpoznać nową sieć i automatycznie utworzyć połączenie. Oczywiście na komputerze B będą widoczne wyłącznie foldery udostępnione w A. To samo dotyczy drukarek. Warto pamiętać o tym, że automatyczne wykrywanie sieci musi być w obu systemach włączone.

Poprzez krosowany kabel można również udostępniać połączenia internetowe. Przydaje się to na przykład wtedy, gdy w domu znajduje się modem bezprzewodowy, a desktop nie ma karty Wi-Fi. Rozszczepiać można zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe łącza. Krosowany kabel przydaje się szczególnie wtedy, gdy użytkownik chce pracować na laptopie, a komórkowy Internet nie działa (na przykład podczas burzy).

«poprzednia 1 2 następna »

publikuj: Opublikuj w wykop.pl Opublikuj we flaker.pl Opublikuj na OSnews.pl Opublikuj w delicious wydrukuj
skomentuj »

Polecane książki

Czytaj Webhosting

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? Zapisz się na Newsletter.

Zarejestruj domenę

Sprawdź dostępność swojej domeny:

.pl: 0 zł   .com: 19.90 zł
.com.pl: 0 zł   .eu: 19.90 zł