publikuj: Opublikuj w wykop.pl Opublikuj we flaker.pl Opublikuj na OSnews.pl Opublikuj w delicious wydrukuj
1 skomentuj »

TAGI: skype , windows phone , windows , wideokonferencja , voip , mobile

2010-05-17 12:45  |  Adam Golański

Grupowe wideokonferencje w Skype 5. Koniec z wersją dla Windows Phone'a

Grupowe wideokonferencje w Skype 5. Koniec z wersją dla Windows Phone'a

Przedstawiona przez Skype'a najnowsza wersja klienta tego komunikatora w edycji dla Windows, oznaczona numerem 5.0 Beta 1 wprowadza jedną nową funkcję, ale za to dość przełomową. Dzięki grupowym rozmowom wideo będzie można rozmawiać ze sobą w taki sposób, że każdy ich uczestnik będzie widział każdego innego.

Funkcja rozmowy grupowej ma pozwolić na rozmowy nawet do pięciu osób jednocześnie – dając w ten sposób zupełnie nowe możliwości komunikacji rodzinom czy członkom grup roboczych. Do jej wykorzystania nie będzie potrzebny żaden nowy sprzęt – wystarczy standardowa kamerka internetowa i łącze o przepustowości wystarczającej do obsłużenia kilku jednoczesnych transmisji wideo.

Mechanizm grupowych wideokonferencji nie będzie jednak darmowy. Po wydaniu finalnej wersji Skype'a 5, stanie się on częścią tzw. usług Premium, których ceny jeszcze nie ustalono. Jednocześnie zapewniono, że rozmowy wideo pomiędzy pojedynczymi użytkownikami pozostaną darmowe.

Skype 5.0 Beta 1 kończy z obsługą Windows 2000 – można uruchomić go tylko na nowszych wersjach okienek. Funkcja grupowych wideokonferencji trafi także do klienta w wersji na Mac OS X-a. Niestety nic nie powiedziano o losach klienta linuksowego – czyżby uznano, że użytkownicy Linuksa rodzin nie mają?

Wersję 5.0 beta 1 dla Windows (anglojęzyczną) można tymczasem pobrać tutaj.

Skype porzuca Windows Phone'a dla Symbiana, iPhone'a i Androida

Jak poinformował Dan Neary, wiceprezes Skype'a na obszar Azji i Pacyfiku, firma rezygnuje z prac nad wersją tego najpopularniejszego na świecie komunikatora dla mobilnego systemu Microsoftu. Zamierza skupić się na platformach mobilnych Apple'a (iPhone), Nokii (Symbian) i Google'a (Android).

Decyzja wpisuje się w łatwy do zauważenia trend – Windows Mobile systematycznie tracił znaczenie na rynku konsumenckim, a jego najnowsze wcielenie – Windows Phone – zostało raczej ozięble przyjęte przez prasę, zainteresowaną przede wszystkim rywalizacją między iPhonem a urządzeniami z Androidem.

Źródło: Skype.com, smarthouse.com.au

publikuj: Opublikuj w wykop.pl Opublikuj we flaker.pl Opublikuj na OSnews.pl Opublikuj w delicious wydrukuj
1 skomentuj »

Polecane książki

Czytaj Webhosting

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? Zapisz się na Newsletter.

Zarejestruj domenę

Sprawdź dostępność swojej domeny:

.pl: 0 zł   .com: 19.90 zł
.com.pl: 0 zł   .eu: 19.90 zł