publikuj: Opublikuj w wykop.pl Opublikuj we flaker.pl Opublikuj na OSnews.pl Opublikuj w delicious wydrukuj
10 skomentuj »

TAGI: freelancer , webmaster , praca

2010-01-11 12:26  |  Piotr Ostalecki

Czy freelancing to dobre zajęcie? Wady i zalety bycia wolnym strzelcem

Czy freelancing to dobre zajęcie? Wady i zalety bycia wolnym strzelcem

Praca w charakterze wolnego strzelca kusi możliwością zarabiania bez wychodzenia z domu i elastycznego ustalania godzin, w których zajmujemy się zleconymi projektami. Z drugiej strony, freelancing to konieczność ciągłego poszukiwania kolejnych zleceń i niepewny dochód. Czy taka forma pracy jest naprawdę dla Ciebie – na to pytanie odpowiesz sobie po lekturze tego artykułu.

Dla większości osób freelancing to wymarzony sposób pracy. Bez sztywno ustalonych godzin, na własnym komputerze i bez konieczności wychodzenia z domu, a w niektórych wypadkach nawet z łóżka.

Gdy zapytamy o zdanie kogoś, kto pracuje w ten sposób przez dłuższy czas, okazuje się, że prezentowane poniżej wady często przewyższają zalety takiego sposobu zarabiania pieniędzy.

Jeśli jednak zdecydujesz się na taką formę pracy, koniecznie przeczytaj nasze porady, jak zacząć i jakich błędów nie popełniać, wiążąc swoje życie zawodowe z freelancingiem.


Niepewny dochód

Według freelancerów niepewność stałego dochodu to właśnie najczęściej wymieniania i najpoważniejsza wada pracy w domu. Jeśli jesteś zatrudniony na klasyczną umowę o pracę, niekiedy twoje zarobki mogą być trochę niższe, zawsze masz natomiast pewność, że co miesiąc, określonego dnia na Twoim koncie pojawi się wypłata. Będąc wolnym strzelcem, nigdy nie wiesz, czy w następnym miesiącu otrzymasz zlecenie, za które uda Ci się utrzymać siebie i rodzinę.


Sieć nie zastąpi spotkań z przyjaciółmi

Większość serwisów społecznościowych, takich jak Twitter, Facebook czy też polskie Grono daje fałszywe poczucie dobrej komunikacji ze znajomymi i dla niektórych powoli zastępuje piątkowe wypady do klubu i spotkania z kolegami. Niemniej, kontakty z ludźmi „w realu" są zdecydowanie ważniejsze niż regularne zamieszczanie wpisów na Twitterze i wspólne granie w FarmVille na Facebooku. Będąc freelancerem, masz jeszcze mniej możliwości na spotykanie się i poznawanie nowych ludzi - a jest to niezbędne w Twojej pracy.


Czas, Twój wróg

Zarządzanie czasem w pracy jako freelancer jest również niezwykle trudne. Jeśli jesteś singlem, prawdopodobnie nie spoczywa na Tobie konieczność utrzymania domu. Jeśli jednak mieszkasz z rodziną, będziesz z pewnością musiał zająć się dziećmi biegającymi wokoło Twojego stanowiska pracy, naprawić cieknący kran i jeszcze pomóc żonie w ugotowaniu obiadu. W efekcie większość wolnych strzelców przerzuca się na pracę w nocy, gdyż tylko wtedy mogą się uwolnić od obowiązków i prac domowych.

Kolejnym problemem są wszelkie czynniki, które odciągają od skupienia się na pracy przy komputerze. Prawie zawsze zaczyna się to od „tylko przejrzę nowe wpisy na blogach znajomych", a potem „jeszcze tylko rzucę okiem na facebooka". Taka chwilowa przerwa w pracy najczęściej kończy się tym, że po dwóch lub trzech godzinach zdajemy sobie sprawę, że tak naprawdę przeglądnęliśmy wszystkie znane strony i serwisy, zamiast skupić się na pracy.

Zarządzanie czasem jest jedną z tych rzeczy, którą najtrudniej opanować na początku pracy jako freelancer. Dotyczy to zarówno pracy, jak i życia osobistego.


Nie tylko praca

Co z tego, że tworzysz świetne strony lub oszałamiające projekty graficzne, jeśli nikt o Tobie nie słyszał. Jako freelancer musisz być specjalistą od autopromocji, umieć planować swoje wydatki, mieć takie portfolio, które zaciekawi potencjalnego klienta i spowoduje, że zapłaci Tobie więcej niż innym. Pracując w biurze jako webmaster, martwisz się tylko o to, by wykonać zlecenie na czas - jako freelancer musisz dodatkowo zajmować się całą resztą.


Za tanio? A może zbyt drogo?

Jeśli próbowałeś już pracy jako freelancer z pewnością zadawałeś sobie te pytania. Podstawowym problemem jest to, że bardzo trudno jest wycenić swoją pracę - jeśli zaoferujesz zbyt niską cenę, potencjalny klient może pomyśleć, że nie jesteś wystarczająco dobry i wybrać kogoś droższego (niekoniecznie lepszego). Z drugiej strony, jeśli podasz cenę wyższą niż inni - klient może po prostu wybrać kogoś tańszego. Uwierz, nawet bardzo zaawansowani freelancerzy mają problem z wyceną swojej pracy.

«poprzednia 1 2 następna »

publikuj: Opublikuj w wykop.pl Opublikuj we flaker.pl Opublikuj na OSnews.pl Opublikuj w delicious wydrukuj
10 skomentuj »

Polecane książki

Czytaj Webhosting

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? Zapisz się na Newsletter.

Zarejestruj domenę

Sprawdź dostępność swojej domeny:

.pl: 0 zł   .com: 19.90 zł
.com.pl: 0 zł   .eu: 19.90 zł